világjárás Budapesten

"Legszebb ajándék a séta..."

Weöres Sándor után szabadon... Ha nem szeretnéd fölöslegesen szórni a pénzt, add azt, ami a legfontosabb! Együtt töltött időt szeretteiddel, otthonod történeteit, finom falatokat és szépséges épületek, városi tájak felfedezését! Görgess le a kínálatunkban, és válassz több mint 40 séta közül!

Történelmi séták

Hűlt helyek és forró nyomok

Nem könnyű Budapesten szobornak lenni, avagy honnan hová vándorolnak felállított majd ledöntött emlékműveink? Mire szeretünk emlékezni, és mire nem? Sorozatunk sétáival alternatív történelemkönyvet írunk.

  • Szellemek a Svábhegyen – múltidéző séta

    Találkozz a politikai múlt kísérteteivel egy budai sétán!

    Nézzünk farkasszemet a múlt kísérteteivel! Tematikus zöldövezeti sétánk Jókai kertjétől egészen a normafai Kínzóházig halad, és közben megannyi érdekességről, szellemről lebbentjük le a fátylat.

  • Egy nap Petőfivel

    ...avagy hogyan csináljunk forradalmat?

    Ha több évszázados rendszert szeretnénk megdönteni, mindent alaposan tervezzünk meg, mielőtt rögtönzésbe kezdünk! Avagy, hány ifjú forradalmár tudta reggel, hogy estére megváltoztatják a politikai rendszert?

  • Boszorkányok a Gellérthegyen

    Vallásháborúk, hiedelmek, technobulik

    A Gellérthegy sziklái, forrásai és növényzete mindig misztikus és szakrális központot jelentettek. Kelta eraviszkuszok és rómaiak áldozóhelye, később búcsúk és boszorkányszombatok, mostanában pedig technobulik helyszíne.

  • Embermentő diplomaták

    Emlékséta a vészkorszak hőseiről

    A Duna-parti Cipők emlékműtől induló emlékséta az embermentés legfontosabb belvárosi helyszíneit keresi fel, valamint számos egykori „csillagos házat”. Az eredeti helyszíneken tanúvallomások és dokumentumok segítségével idézzük fel az ott lakók sorsát, valamint emléket állítunk a diplomatáknak, magyar és külföldi segítőiknek. A séta a legendás Vadász utcai „Üvegháznál” ér véget.

  • Budapesti séták Sétaműhely, nők

    Mégis, hol a nők helye? – történelmi séta

    Sétálj a női egyenjogúság nyomában!

    Egy nő ma már lehet űrhajós és ülhet az Országház padjában is. De ez nem volt mindig így, sőt!  Sokunk nagymamája, dédnagymamája nem járhatott egyetemre, középiskolába sem. Nem volt más, csak a fonóegylet, és tudáshoz egy nő – ha szerencséje volt – csak otthon juthatott, képzettséghez pedig sehol.

  • Sportolónők, apácák, filmrendezők

    Nők útja a Parlamentbe

    Erkölcsök lazulása, szabadság vagy társadalmi felelősségválallás? Az első világháború után a „modern nő” Európa-szerte megjelent a munkahelyeken, a közéletben és a politikában. És hová vezetett mindez?

  • Repülő bálna, szakállas asszony

    Millennium a Városligetben

    Hogyan váltak a kultúrpolitikai csatározások zsibvásárrá a millenniumi évben? Sétánk során bevezetünk a Millenniumi Ünnepség kulisszatitkaiba, és megmutatjuk, hogyan vált alkalmassá a Városliget egy ilyen rendezvény megszervezésére. 

  • Eretnekek, kofák és vagabondok

    Séta a pesti városfal mentén

    Pestet egészen II. József haláláig vette körül az a városfal, aminek romjai ma már csak belső udvarokban és foghíjtelkeken láthatók. A fal védelmezte a városban élőket, akik azt is meghatározták, kik szoruljanak a kapukon kívülre.

  • A Várnegyed legendái

    Görbe Márkkal a királyi palotától a Dísz térig

    Ki volt valójában Anonymus, Bánk bán ölte-e meg Gertrudis királynét, valós személy volt-e Dobó Katica, Dobó István hős leánya? Megtudjuk, mi az igazság azokkal a hiedelmekkel és tévhitekkel kapcsolatban, amik az óváros épületeihez, szobraihoz és egykori lakóihoz kapcsolódtak az évszázadok alatt…

  • A Várnegyed újabb legendái

    Görbe Márkkal a Szentháromság tértől a Dísz térig

    Újabb budavári hiedelmeket és legendákat hallgatunk meg kedvenc művészettörténészünk egyéni tolmácsolásában, ezúttal a Budai Várnegyed Szentháromság tér és Dísz tér közé eső szakaszán. A sétát számos pletyka és családi anekdota színesíti: többek között Lebstück Mária legendás, Feszty Masa megható és Houdini rejtélyes élete is szóba kerül. 

  • Zsenik és Zsigulik

    Kivételes életek és kivételezett elvtársak a Fasorban

    A XIX. század elejétől számos villa és nyaraló épült a Városligeti fasorban és környékén, arisztokrata családok számára, majd a II. világháború után szovjet tanácsadók és a kommunista elit vette birtokba a környéket. A séta során megismerkedünk a fasor és környékének több mint 200 éves múltjával.

  • Memento Park

    A kommunista diktatúra szelleme és szobrai

    Ezek a monumentális köztéri emlékművek a kommunista ideológiát képviselték és jelenítették meg Budapest utcáin. A rendszerváltás után a szobroknak menniük kellett felállított helyükről. Beolvasztásuk és lerombolásuk helyett azonban 1990-ben a Főváros Önkormányzata tematikus szoborpark kialakítását tűzte ki célul…

  • A Várnegyed legújabb legendái

    Görbe Márkkal a Bécsi kaputól a Hess András térig

    Budavári sétasorozatunk harmadik részében az épületekhez, műemlékekhez kapcsolódó évszázados hiedelmek mellett Toldi Miklós legendás fegyverei és Mátyás király rejtélyes halála is szóba kerül – Görbe Márk megszokottan egyéni tolmácsolásában.

  • Bátorság, asszony a neved!

    Nők a Budai Várban

    Sisi és Horthy Istvánné, Laborfalvi Róza és Elsa Schiapparelli. Mi lehet a közös bennük? Látszólag nem sok – életük egy szakaszában azonban mindnyájan a Budai Várban éltek, és ott hagyták nyomaikat, miközben nagy hatással voltak a közéletre is.

  • Úri huncutságok Pesten

    Az újkori arisztokrácia pompája és végnapjai

    Szigorú szabályokkal teli, az alsóbb osztályok elől elzárt világba kérünk bebocsátást: a Palotanegyed egykori urai, úrnői színe elé járulunk. Megnézzük, hogyan éltek, szórakoztak és házasodtak – sőt, egyik előkelő rezidenciájukat belülről is megcsodáljuk.

  • Budapesti séták Sétaműhely, nők

    Mégis, hol a nők helye? – történelmi séta

    Sétálj a női egyenjogúság nyomában!

    Egy nő ma már lehet űrhajós és ülhet az Országház padjában is. De ez nem volt mindig így, sőt!  Sokunk nagymamája, dédnagymamája nem járhatott egyetemre, középiskolába sem. Nem volt más, csak a fonóegylet, és tudáshoz egy nő – ha szerencséje volt – csak otthon juthatott, képzettséghez pedig sehol.

Kultúra, gazdaság

avagy hogyan készül egy világváros?

Budapest kapitalista átalakulása Európához képest viszonylag későn, a kiegyezéssel kapott lendületet. A Monarchia fél évszázada azonban igazi aranykor, igazi sikertörténet volt. Vállalkozó családok és üzletemberek sikertörténeteit követjük végig, akik nemcsak profitot termeltek, de közösséget is teremtettek, és valódi metropoliszt építettek.

  • Szecesszió és divat – városnéző séta

    Mikor kezdtek a nők fűző nélkül sétálni Budapesten?

    Hogyan változtatta meg a szecesszió a városképet? A XIX. század végére új világkép és egyben új stílus kopogtatott be Európába, ami gyökereiben változtatta meg a női divatot és Pest-Buda “öltözékét”.

  • Ahol a pénz lakik – tematikus séta

    Tőzsde, bank, vigadó, egyebek...

    A Szabadság tér és a Belváros épületeit végigjárva szinte mindent megtudunk a Monarchia-korabeli kapitalizmus működéséről. Hogyan „készül” valójában egy kereskedelmi központ, egy világváros?

  • A Bauhaus apropóján

    Mindent a Napraforgó utcai kísérleti lakótelepről

    A hazai Bauhaus szellemiségű építészet legszebb emlékei között sétálunk. Nemcsak a lakótelep épületeit vizsgáljuk, hanem felidézzük azokat is, akik tervezték, építették, és akik belakták a Napraforgó utca házait.

  • Költözik a kultúra – városvédő séta

    Kövesd nemzeti értékeink vándorlását Budáról Pestre!

    Mi lesz a sorsa a hatalmas műgyűjteményeknek, a budai Várban dolgozó tudósoknak, és mennyibe kerül mindez?

  • Egy csepp siker – buszos városnézés

    Eredjünk a Zwack család nyomába Budapesten!

    Ugyan ki ne kóstolta volna a Zwack Unicumot legalább egyszer az életében? Ám azon, hogy honnan ered ez az isteni nedű, bizonyára sokkal kevesebben gondolkodtak el. Gyere velünk a Soroksári úti Unicum Házba, és többek között azt is megtudhatod, ki itta az első korty Unicumot. Talán még az Unicum titkos receptjéből is kaphatsz ízelítőt…

  • Bútorcsodák és bérpaloták

    A Nagyházi Galéria és a Szent István körút kincsei

    Stílustörténeti sétánkon Görbe Márk művészettörténésszel és bútorszakértővel azt vizsgáljuk, hogy a XIX. és XX. század fordulójának stíluskavalkádja hogyan jelenik meg a kor bútorain és épülethomlokzatain.

  • Luxus és tradíció az Andrássy úton

    Mesélnek a porcelánok, paloták és keleti szőnyegek

    Az Andrássy út Budapest Champs Elysée-je, a főváros legelegánsabb palotabérházainak helye. Megépítése a XIX. század második felének egyik legnagyobb vállalkozása volt – a hazai építészek és művészek élgárdája vett részt az épületek megalkotásában.

  • A szerelmes abbé

    Liszt Ferenc pesti életének nyomában

    Megismerkedünk a vallásos és szenvedélyes Liszt Ferenccel, miközben felkeressük pesti életének legfontosabb állomásait: egykori otthonait és munkahelyeit.

  • Heccszínháztól a Bazilikáig

    Kutyaviadalok, árvíz, beomlott kupola és isteni csodák

    Jártál valaha a Szent István Bazilika altemplomában? Ha még nem, tarts velünk, és a Szent Jobb mellett megismerheted a bűvös bal láb történetét is… Fedezzük fel együtt Európa egyik legszebb templomát kívül és belül!

  • Fürdőköpeny és Hamlet

    Sztankay István hétköznapjairól lánya mesél

    Bejárjuk a Sztankay-család mindennapjainak legfontosabb helyszíneit az I. kerületben. Megkeressük a szeretett templomot, a kedvenc kávéházi teraszt és a gimnáziumot, ahol apa és lánya is tanult. Nem feledkezünk meg a képzelt városi színpadokról és a politika nagyszínpadáról sem.

  • A Szamos-család Szentendrén

    Marcipánrózsa és szerb templom

    Kerekedj fel velünk a Dunakanyar festői kis városkájába! Szentendrei sétánk a város és a Szamos-család közös múltjába ad betekintést. A szerb gyökerek és emlékek mentén megismerjük Szentendre egyedülálló kulturális örökségét és Szamos Mátyás kalandos életét. Tarts velünk, ha szeretnéd megismerni a marcipánrózsák titkát és a mögötte meghúzódó családi sikertörténetet!

  • Kézzel készült Budapest

    Kortárs design a Belvárosban

    Designelméleti szakemberrel sétáljuk be a Belváros meghatározó kortárs bemutatótereit, ahol nemcsak az alkotás folyamatával és a kész művekkel, hanem magukkal a tervezőkkel is találkozhattok és kérdezhettek tőlük.

  • Moszkva, Margit, Millenáris

    Sablonmentes kanapék, zero waste ruhák

    Sétálj velünk a Széll Kálmán tértől a Millenárisig: less be a legtutibb vintage birodalmakba, ismerd meg a hazai kisvállalkozókat és tervezőket, tudd meg, mitől lesz sablonmentes egy kanapé, hogyan készül el egy-egy ruhakollekció a fenntarthatóság és a zero waste jegyében.

  • Bolygóbarát Budapest

    Interaktív séta a fenntarthatóság nyomában

    Házi kovásszal készült kenyér, csomagolásmentes dezodor, megújuló energiaforrások. Tarts velünk, hogy megtudd, te hogyan segítheted bolygónk jövőjét!

  • Budafoki spiritusz

    Élesztőn innen és túl

    Az egy főre jutó kastélyok, egykori szeszgyárak, ma is működő pincészetek száma igencsak magas Budafokon. Hogy ne csak az élesztőről jusson eszedbe ez a városrész, most elkalauzolunk a helyszínen, és természetesen a legismertebb pincészetben kóstolót is tartunk, hogy garantáltan felpezsdüljünk a séta végére.

Utcai hétköznapok

Hazánk felett az ég

Mitől szép ez a város, és mennyire a miénk? Fókuszban a város jelene, ami sosem független a múlttól. Sorozatunkban Budapest városképével foglalkozunk – építészet, urbanisztika, szociológia és különböző művészeti ágak segítségével.

  • Kávéházi történetek Pesten

    Törökkávé, századforduló, neonfény és újhullám

    A török időktől napjainkig a budapesti kávéház rengeteget változott: mindig igazodott a történelmi elvárásokhoz, a társadalmi igényekhez és lehetőségekhez. Kávéházi kultúránk múltja és jelene sokak számára közismert, de mi mindig tudunk újat mutatni…

  • Fák és fejfák – farkasréti séta

    Növényekről és egyéb hírességekről...

    A Farkasréti temető magas fái és sírjai között csend és nyugalom vesz körül minket. A temetőben eltöltött idő pedig történelmi, irodalmi, tájképi és növénytani utazás is lehet egyben.

  • A bírák este hazatérnek

    Kissvábhegyi villák, jogászok perei és mindennapjai

    Egy gyönyörű szecessziós lakótelep a budai hegyek között. Korábban épült, mint a Wekerle, könnyebben elérhető, mégis kevésbé ismert. Igen, ez a Bírák és Ügyészek Lakótelepe!

  • Élet a Wekerlén

    Egy munkástelep története a lakásreformtól napjainkig

    Milyen volt az egykori Wekerle Állami Munkástelep képe, hogyan változott meg a kispesti lakótelep élete az elmúlt 110 évben? Tarts velünk – ez egy igen hangulatos budapesti séta zöldben és jó levegőn. Fedezd fel a szecessziós népi építészet legszebb házait és ráadásul két Kós Károly épületet!

  • Ha Szindbád rendel – irodalmi mulatós

    Elevenítsük fel az étlapokat és a regények lapjait Óbudán!

    Sétáljunk együtt a Krúdy-negyedben, és fedezzük fel az író egykori lakhelyét, kedvenc kávézóját és vendéglőjét! A panelházak tövében korabeli alkotások és hírlapok segítségével megidézünk egy letűnt világot – Óbuda századfordulós hétköznapjait.

  • Darumadár fenn az égen

    Hegyvidék és Horthy-korszak

    Hogyan épült ki a Hegyvidék magja az 1920-30-as évek folyamán? Kik költöztek ide, milyen volt a milliő, és hogyan illeszkednek ebbe a letűnt világba a jelenkori épületek?

  • Újpesti egypercesek

    Grófi birtok, szellemtanya, iparváros

    Ez a kerület sokkal izgalmasabb, mint sokan gondolnák. Szecessziós palota, csillagda, zsinagóga – a kerületet grófok, zsidók és iparosok virágoztatták fel a XIX. század közepétől. Igazán naggyá azonban az itt élő hétköznapi emberek groteszk, néha humoros, néha tragikus történetei tették. Hallgasd meg őket!

  • Ne habozz!

    Sétálj és sörözz velünk – újpesti gyárak nyomában

    Tudjátok, hogy miért nevezzük a nápolyit nápolyinak? És azt, hogy milyen a maláta íze? Kóstolós sétánkat Újpest legkisebb üzeménél kezdjük, hogy utunk végén egy izgalmas sörfőzde-látogatás során még a torkunkat is leöblíthessük az aranyló nedűvel…

  • Kávéházi történetek Újbudán

    Közösségek és szertartások a Bartókon

    Újbuda csodálatos közösségi élet színterévé vált az utóbbi időben, amelynek csomópontjai nemcsak kávézók, de mozik, galériák és szakrális helyek is. Időrendi sorrendben haladunk, így megismerjük a kerület és a kávé történetét az oszmán kortól napjainkig, miközben természetesen kóstolunk is a fekete izgalomból.

Világjárás Budapesten

kalandokért és tudásért nem kell messzire utazni...

Sokan hiányolják idén a nyaralást, az egzotikus kalandtúrákat és az izgalmas városnézéseket. De a járvány második hulláma óvatosságra int mindenkit, és otthon maradásra kényszerít. Ezért a Sétaműhely idevarázsolja a turisták legvágyottabb célpontjait - legyen szó építészetről, történelemről vagy gasztronómiáról, mi megmutatjuk, hogy nem kell a kalandokért és a tudásért messzire utazni.

  • Kóser Budapest

    Séta vallási előírások nyomában a pesti zsidónegyedben

    Mik a kóserség legfontosabb alapszabályai? Hogyan vezetett a rituális tisztaság igénye önálló intézmények, és az egész pesti zsidónegyed kialakulásához a XVIII. század végén? Sétánkon bejárjuk a legfontosabb egykori és mai vallási helyszíneket, és megismerkedünk a vallásos zsidóság mindennapjaival.

  • Népek, színek, házak – városnéző séta

    Öt kontinens egy utcában

    Kinek ne lenne titkos álma, hogy egyszer eljuthasson egy-egy olyan távoli országba, mint India, Nigéria vagy Kína? Ne szomorkodj, ha eddig nem teljesült ez az álmod, mi Budapest belvárosában hozzuk közel a távoli, egzotikus vidékek népeit és kultúráját!

  • Török idők a Rózsadombon

    A csodás kelet fénye és árnyéka

    Ki volt Gül baba és mit jelentett személye a törökök, és mit a magyarok számára? Mi a legenda és mi az igazság a rózsáival kapcsolatban? Parkokon és lépcsősorokon át fedezzük fel a török kori Rózsadomb mesés panorámáját, a középkori falu utcáit és egy legenda sírhelyét.

  • Amerikai álom – séta & snack

    Disszidensek, dollárboltok és luxushotelek

    Ki ne szeretne egy luxushotel szobájában körülnézni, majd snacket kóstolni a bárban? Az egykori Duna Intercontinental a Kádár-korszak fénykorában és napjainkban egyaránt a nyugati és a hazai fényűzés helyszíne. Fedezzük fel!

  • Made in Italy – katedrálisoktól a popzenéig

    Eredeti olasz művek és magyar másolataik

    Mi mindent adtak nekünk a rómaiak? A mitológiát és a vallást, számos építészeti stílust és műalkotást, nem kevés slágert és akciófilmet, no meg az eszpresszót és a pizzát. A napfényes Itália kultúrája és mindennapjai több hullámban is hatottak Budapestre…

  • A második Bagdad

    A Víziváros oszmán hétköznapjai

    Buda – avagy törökül Budun – az oszmán végvidék egyik leggyönyörűbb ékkövének számított. Az utazókat keleties pompája ragadta meg, a kereskedőket pedig a Duna élénk hajóforgalma vonzotta. A mai Víziváros – az egykori Varos – sok emléket rejt ebből a korból…

  • ¡Viva España!

    A mórok, a szefárdok és a szabadság nyomában

    Idén elmaradt a spanyol nyaralás? ¡No pasa nada! A Belvárosban sétálva eldugott spanyol kultúremlékekből, Andalúziát idéző homlokzatokból és elbűvölő arabeszkekből itthon is könnyen össze lehet csipegetni egy bőséges spanyol menüt.

Városi Közösségek

Nem vagy idegen

A város különböző világok találkozási pontja. Budapest sem csak épületekből és utcákból áll, ezért sok sétánk a város lakóira fókuszál: különböző társadalmi osztályok, szubkultúrák és kisebbségek, elismert vagy perifériára szorult emberek, akiket meglátogatunk utunk során.

  • Köztünk élő muszlimok

    Eredjünk egy vallási kisebbség nyomába Újbudán!

    Ha eljössz, nemcsak mecsetet láthatsz belülről, hanem datolya mellett találkozhatsz azokkal is, akik odajárnak. Az iszlám története Magyarországon, a muszlim közösségek jelene és jövője – mutatjuk, mennyire izgalmasnak ígérkezik a séta!

  • A kohaniták ösvényén

    Látogatás a Csörsz utcai ortodox zsidó temetőben

    Sokáig zárva volt, most megnyílik Buda egyik legrégebbi sírkertje, mi pedig végre bepillanthatunk a zsidó gyászszertartások és temetkezési hagyományok világába. Kik nyugszanak itt, és mit szimbolizálnak az egyes sírkövek motívumai?

  • Budaörs backstage

    Kövek, sziklák, legendák

    Feledhetetlen panoráma, védett botanikai értékek, semmiből újjáépített szakrális helyek- szerintünk a bevásárlóközpontokon túl kezdődik Budaörs!

  • Rabbik és handlék

    Józsefvárosi zsidó hétköznapok egykor és most

    Gondoltad volna, hogy egészen a II. világháborúig Józsefváros a budapesti zsidóság egyik legnagyobb központja volt? Egy időben közel 50 lakászsinagóga működött a kerületben, amelyből mára egy maradt- ezt most te is megnézheted belülről!

  • Sábesz, bárhesz, macesz

    Zsidó rítusok és tárgyak nyomában

    Ez az a budapesti séta, ahol megismerkedünk a zsidóság szakrális művészetével és tárgykultúrájával. Részletes vezetést kapunk a Csányi5-ben, egy századfordulón élt pesti zsidó család otthonában, és belekóstolunk a kóser háztartás szabályaiba is.

Családi Kalandséták

Kicsikkel és nagyokkal sétálunk

Kicsik és nagyok koruknak megfelelően szórakoznak a városban. Míg a gyerekeknek feladatlapokat adunk, és önállóan erednek oroszlánok vagy sárkányok nyomába, esetleg válnak kalózokká, a felnőtteknek a város elfeledett történeteit elevenítjük fel

  • Oroszlánvadászat Pesten – családi séta

    Csavarogj Pampalinivel a Belvárosban!

    Amíg a gyerekek a nagy vadász segítségével több mint egy tucat kőoroszlánt vadásznak le a Szabó Ervin Könyvtártól a Vörösmarty térig, a felnőttek történeteket hallgatnak oroszlánokat szelídítő szentekről, hírhedt állatidomárokról és a 2. világháború idején föld alatt bolyongó vadakról.

  • Állatkert a budai Várban – családi séta

    Kik rejtőzködnek a Várnegyed eldugott zugaiban?

    A budai Vár kis utcái a gyerekek számára is csodálatos felfedeznivalókat kínálnak. Kőállatok tucatjai rejtőznek az épületek homlokzatain és az eldugott udvarokban – olyan helyeken, amit a turisták észre sem vesznek.

  • Éljen a Grund! – családi séta

    Mese és valóság a Pál utcában

    Mindenki olvasta, mégis kevesen ismerik igazán Molnár Ferenc ikonikus művét, amiről sok legenda és tévinformáció kering a köztudatban. Vajon tudjuk, hol volt a Grund, mi az az Einstand vagy miért tiltották be a Gittegyletet? Az igazi helyszínek és a szereplőket ihlető alakok nyomába eredünk.

Önjáró Sétalap, Sétautalvány, Ajándékkártya

Válaszd a városélményt ha mozgásra, kulturális kikapcsolódásra, feltöltődésre vágysz!

Kattints a Shopra!