Önjáró Sétalap, Sétautalvány, Ajándékkártya

Válaszd a városélményt ha mozgásra, kulturális kikapcsolódásra, feltöltődésre vágysz!

Kattints a Shopra!

Híres nők a Budai Várban – Beatrix királynétól a feministákig

A Budai Vár a főváros leghíresebb látnivalói közé tartozik. A „kötelezőkön” túl számtalan titkot rejt – szinte minden épületéhez fűződik legalább egy izgalmas történet. Gondoltál már rá, hogy női szempontból is szemügyre vedd az ismert látnivalókat? 

A Várhegyen IV. Béla kezdett nagyobb szabású építkezésbe, mert a tatárjárás után jól védhető helyet keresett. A palota építése Nagy Lajos idején kezdődött, ő és Luxemburgi Zsigmond voltak a leghíresebb építtetők. A palota fénykorát Mátyás király alatt élte – második felesége, Aragóniai Beatrix kiváló humanista tudósokat, művészeket hozott magával, akik tovább emelték az épületegyüttes fényét. A Nápolyból érkezett királyné erényeiről többek közt Galeotto Marziótól értesülünk, aki kitér a királyné nyelv- és sakktudására is:

„Nagyatyja példáján indulva az olvasást vagy figyelmes hallgatást sohasem hagyja abba. Fel sem említem, hogy mily alkalomszerűen tud az írókból idézni, hisz ezt általában mindenki dicséri Beatrixban.”

A Női Választójogi Világkongresszus résztvevői, 1913,.


Beatrixnak nem okozott gondot, hogy hol fejlessze tovább a műveltségét, hiszen rendelkezésére állt a mintegy 2500 kódexből álló Bibliotheca Corviniana, az akkori Európa második legnagyobb könyvtára. Kevéssé köztudott, hogy a Budai Várhoz egy másik nagyszabású könyvgyűjtemény is kapcsolódik: a több mint 3000 kötetből álló Magyar Asszonyok Könyvtára. Ehhez néhány száz évet előre kell ugranunk az időben: Benczúrné Boldizsár Kata Piroska pedagógus 1888-ban kezdte el gyűjteni a nők által írt, nőkről szóló vagy a „nőkérdést” tárgyaló könyveket – először a magyar vonatkozásúakat, majd az idegen nyelvűeket is. A közel háromezer kötetből álló gyűjteményt 1924-ben, azaz pontosan száz éve, a Széchényi Könyvtárnak ajándékozta. 

Benczúrné Boldizsár Kata Piroska belefoglalta a Magyar Asszonyok Könyvtárába az 1904-ben alakult Feministák Egyesülete kiadványait is. A feministák szintén több szálon kötődnek a Budai Várhoz. 1913-ban ők nyerték el a kétévente esedékes Női Választójogi Világkongresszus szervezésének jogát, így ez év júniusában mintegy 1200 nőjogi harcos özönlött Budapestre, akiknek a Halászbástyán rendeztek díszvacsorát, miután automobilokkal és lovaskocsikkal körbevitték őket a városon. Az elöljárók nem győztek hajbókolni a többnyire előkelő hölgyek előtt, és egymással versengve győzködték őket, hogy Magyarországnál feministább ország nincs – persze, hiszen az volt a cél, hogy jó hírünket vigyék a világban. Miután a vendégek elmentek, az itt maradó hazai feministák továbbra is élcelődés tárgyai voltak, de hatásukat már nem lehetett érvényteleníteni. (Te tudod, mikor iktatták törvénybe a magyar nők választójogát?) 

A két világháború közötti időszakban, az akkori politikai környezetben a feminizmus háttérbe szorult – az arisztokrata nők azonban (általában bármilyen politikai erőfeszítés nélkül) élvezhették a gyümölcseit. Például a mozgás szabadságát: a fűzőtől és a súlyos, többrétegű alsószoknyáktól megszabadulva immár a nők is nagy számban próbálhattak ki olyan szabadidős sportokat, mint a tenisz, az evezés, az úszás, a golf, a lovaglás vagy az agyaggalamb-lövészet. A későbbi Horthy Istvánné, Edelsheim-Gyulai Ilona, aki a Várban született és töltötte gyerekkorát, még vitorlázó repülőt is megtanult vezetni!  

Edelsheim-Gyulai Ilona férjével, Horthy Istvánnal (Fortepan, Vízkelety László, 1939.)

Szintén ebben a korszakban lakott itt Almásy Jacqueline grófnő, aki a francia ékszerészkirály, Louis Cartier feleségeként költözött 1928-ban a Tárnok utcába. Divatos öltözködése miatt rendszeresen szerepelt a korabeli lapokban, híres volt báljairól és nagy sajtóérdeklődés mellett, az akkoriban nagyon kevés női sofőr egyikeként, saját automobilján furikázta körbe az országon barátnőjét, Elsa Schiaparelli divattervezőt. A szintén arisztokrata Korányi Blanka az extravagancia helyett úgy döntött, hogy inkább szakmát tanul – képzelhetitek a döbbenetet, amikor a Ruszwurm cukrászdában jelentkezett inasnak!    

Szeretnél részletesebben hallani ezekről a nőkről? Szeretnél megismerni további izgalmas nőket, akik a Budai Várhoz kötődtek, a félmeztelen párbajozótól a spiritisztáig? Akkor jelentkezz a Bátorság, asszony a neved! – nők a Budai Várban c. sétánkra, itt:

 

 JELENTKEZEM A SÉTÁRA!PRIVÁT TÚRÁT KÉREK

Megosztom másokkal

  • BUDAPEST WALKSHOP

    INNOVATIVE TOURS FOR EXPATS AND EXPERTS

    PRIVATE TOURS
  • FIZESS SZÉP-KÁRTYÁVAL

    Mostantól OTP és K&H SZÉP-kártyával is megveheted sétajegyed!

    hogyan működik?
  • VÁROSI CSAPATÉPÍTÉS

    Mozgasd meg a csapatod!

    Ajánlatot kérek!

Ne habozz!
Sétálj és sörözz velünk – újpesti gyárak nyomában

Jelentkezem

Élet a Wekerlén
Egy munkástelep története a lakásreformtól napjainkig

Jelentkezem

Bútorcsodák és bérpaloták
A Nagyházi Galéria és a Szent István körút kincsei

Mutasd az összes sétát

Ajánljuk figyelmedbe