Önjáró Sétalap, Sétautalvány, Ajándékkártya

Válaszd a városélményt ha mozgásra, kulturális kikapcsolódásra, feltöltődésre vágysz!

Kattints a Shopra!

Érdemes-e ramadán idején mecsetet látogatni?

Hamarosan itt a böjti hónap, amire világszerte készülnek a muszlimok. A turisták pedig információra éhesek – vajon érdemes-e ilyenkor muszlim többségű országba utazni? Nyitva lesznek-e a boltok, az éttermek? Hogyan kell viselkednünk? És vajon miben más a Köztünk élő muszlimok című sétánk ebben az időszakban?

Ramadán az iszlám kalendár 9. hónapja, amely idén március 10. napnyugta és április 8. napnyugta közé esik. Ebben az időszakban a hívők hajnalhasadtától naplementéig nem vesznek magukhoz sem ételt, sem italt, nem élnek szexuális életet, és igyekszenek nem megharagudni, nem veszekedni egymással és másokkal. Ellenben sokat imádkoznak, Koránt olvasnak, adakoznak, rendezik az adósságaikat, és kibékülnek azokkal, akikkel konfliktusuk van.

Napközben a mecsetben töltött idő alatt imádkoznak és Koránt olvasnak a hívők, vagy pihennek és beszélgetnek egymással

Azok a turisták, akik szórakozni, jókat enni-inni szeretnének a vakációjuk alatt, törekszenek nem ebben az időszakban utazni muszlim többségű országokba, hiszen a boltok korlátozottabban vannak nyitva, kevesebb embert lehet látni az utcákon, szünetelnek a bulik és néhány helyen gondot okoz, ha valaki beülne egy étterembe, vagy éppen szendvicset majszolna az utcán.

Ha azonban valaki az iszlámra és a muszlimokra kíváncsi, érdemes éppen erre a négy hétre időzíteni egy mecsetlátogatást, hiszen ott az egyszerű hétköznapoknál forgalmasabb, több programot, nagyobb aktivitást találnak az érdeklődök. Arra azonban ne számítsunk, hogy ilyenkor napközben megkínálnak minket. A Köztünk élő muszlimok című sétán datolyát és arab teát kínálunk a vendégeknek, azonban ezek a finomságok ramadán hónapjában elmaradnak. A két mecset meglátogatása között, a Szír Centerben pótolhatjuk a nassolnivalót, itt a datolya mellett egyéb finomságokat is vehetünk: pisztáciát, baklavát, stb.

A böjt utáni közös étkezés, az ifhtár különösen jó hangulatban szokott telni

A mecsetekben viszont csendes imádkozókat, Korán-olvasókat találunk, néhányan egymással beszélgetnek, mások szundítanak egyet a szőnyegen, hiszen az egész napos böjtölés komoly fizikai igénybevételt is jelent. Sokan a naplemente idején csatlakoznak böjttörésre és az ünnepi iftárra, ilyenkor a véletlenül odatévedőt is örömmel látják. Iftárnak nevezzük azt az esti étkezést, amit böjtölési nap után együtt, közösségben költenek el a hívők. Az  iszlám kalendár szerint ekkor ér véget egy nap, és kezdődik a következő. A böjtöt hagyományosan datolyával törik meg, vagy ha az nincsen, akkor egy pohár vízzel. Sokan tejet is isznak ilyenkor, ami nem vallási előírás, inkább kialakult szokás – megnyugtatja a sok órája üres gyomrot. Böjttörés után következik az esti ima, a maghreb, majd a közösségben elköltött iftár. Ami után már jócskán lazul a hangulat, felszabadultabb a csevegés, a gyerekek pedig játszanak, szaladgálnak az asztalok között.

Iftár után következik az isa, a késő esti ima, és sokan ezután is a mecsetben maradnak virrasztani, Koránt olvasni, és elvégezni a ramadáni virrasztás  speciális imáját, a tarawiht.  Mások folytatják a pihenést, a szőnyegen üldögélnek, beszélgetnek egymással, vagy akár ledőlnek kicsit aludni, különösen a gyerekek.

A Budapest Mecset közvetlenül az Allée mögött található a Csonka János téren. Hajnaltól késő estig nyitva van, ramadán idején egész éjszaka.

A böjti hónap utolsó tíz napja a legfontosabb. Ilyenkor vannak a legtöbben, sok olyan hívő is eljön, aki nem szokott mecsetbe járni, ilyenkor még fokozottabb a hangulat, a zsibongás, a várakozás. Sokan az elrendelés éjszakájára időzítik a mecsetlátogatást, hiszen az iszlám hagyomány szerint ennek az éjszakának a kegyelme felér ezer másik éjszakáéval. Azonban nem lehet pontosan tudni, melyik napra esik. Talán egy páratlan éjszakán, amikor teljes szélcsend van, és látszanak a csillagok. Ezért éjszaka sokan kimennek az utcára vagy a mecset kertjébe az eget kémlelni. Így ha valaki március első hetében a Csonka János téren jár, már az utcán álldogálók is segítenek az első kérdések megválaszolásában, és beinvitálják az érdeklődőket.

Magányos felfedezőként tehát leginkább ebben az időszakban érdemes felfedezni a mecsetek világát. Ha pedig inkább csoporthoz csatlakoznál, akkor regisztrálj a Köztünk élő muszlimok sétára!

 jelentkezem a sétára!PRIVÁT TÚRÁT KÉREK

Fotók: Kováts Dániel

Megosztom másokkal

  • BUDAPEST WALKSHOP

    INNOVATIVE TOURS FOR EXPATS AND EXPERTS

    PRIVATE TOURS
  • FIZESS SZÉP-KÁRTYÁVAL

    Mostantól OTP és K&H SZÉP-kártyával is megveheted sétajegyed!

    hogyan működik?
  • VÁROSI CSAPATÉPÍTÉS

    Mozgasd meg a csapatod!

    Ajánlatot kérek!

Szellemek a Svábhegyen – múltidéző séta
Találkozz a politikai múlt kísérteteivel egy budai sétán!

Jelentkezem

Rabbik és handlék
Józsefvárosi zsidó hétköznapok egykor és most

Jelentkezem

2 hely van

Luxus és tradíció az Andrássy úton
Mesélnek a porcelánok, paloták és keleti szőnyegek

Mutasd az összes sétát

Ajánljuk figyelmedbe