Önjáró Sétalap, Sétautalvány, Ajándékkártya

Válaszd a városélményt ha mozgásra, kulturális kikapcsolódásra, feltöltődésre vágysz!

Kattints a Shopra!

Miért fontos szakember az idegenvezető?

Sétaműhely
Sétaműhely

Meg kell becsülni azt a képzett és sokoldalú szakértőt, aki az idelátogató külföldieknek és a kíváncsi helyieknek megmutatja kulturális értékeinket, gondoskodik arról, hogy a vendégeink életre szóló élményekkel távozzanak, és később visszajöjjenek.

Nem könnyű szakma, sok tanulást, tudást és összetett képességeket kíván az idegenvezetés. A jó guide nemcsak sokrétű tudással, de gasztronómiai és borszakértői ismeretekkel is rendelkezik, sőt, néha szórakoztató énekessé, táncossá, és stand-up komikussá válik. Hazánkban mégsem mindig kapják meg azt a megbecsülést, amit megérdemelnének a tour leaderek és a local guide-ok. A rendszerváltás után alakuló szakmai közeg még gyerekbetegségekkel küzd, és bár sokat fejlődött, a támogatást nyújtó szakmai párbeszéd és képviselet még alakulóban van, 

Van azonban egy olyan kulturális kincsünk, ami komoly segítséget nyújthat az idegenvezetőknek a felkészülésben. Ez az elmúlt 10-15 évben népszerűvé vált tematikus séták széles kínálata. Az első sétaszervezetek megjelenésével többen azonnal  elkezdték a programokat látogatni, jegyzetelni, és alig ért véget, már ki is nézték a következőt. Az értékes tartalmat, az izgalmas, új helyszíneket és útvonalakat aztán ki-ki ízlése szerint építette be saját eszköztárába.

Görbe Márk művészettörténész a Sétaműhellyel dolgozva szerezte meg az idegenvezetői igazolványt

Ezzel párhuzamosan természetesen gyanakvás is körülvette az új műfajt, mintha a sétaszervezet egy free tour cég lenne. Kik az új jövevények, mit akarnak, milyen vendégeket vesznek el tőlünk – és elsősorban: miért nincs a sétavezetőknek igazolványuk?

A Sétaműhely az első pillanattól fogva törekedett arra, hogy minél több képzett sétavezetője legyen, azonban évekig tartott, amíg a mainstream turizmusban dolgozó idegenvezetők ráéreztek az új műfajra, és el merték vállalni egy-egy tematikus séta vezetését. Az első sétavezetők az egyetemekről, a kutatóintézetekből, a médiából vagy éppen vallási intézményből kerültek ki.

Ma már azonban egyre több tagjaink között a képzett idegenvezető, és szerencsére egyre nagyobb a jelentkezők száma is. Természetesen nem mindenki vállalkozik rá, de sokan eltalálnak a sétaszervezetekhez. Cserébe igényes tartalmat, kedves, értő helyi közönséget és nem utolsósorban sok-sok téli időpontot talál a bátor guide.

Antoni Rita újságíró és nőjogi aktivista a Sétaműhely nőtörténeti sétáit vezeti, ma már engedéllyel rendelkező idegenvezető is

És a hatás a másik irányba is működik. Sok más szakmából érkező sétavezető kap kedvet az első néhány séta megtartása után az idegenvezetői igazolvány megszerzéséhez. Az elmúlt évek során művészettörténészek, történészek, közgazdászok vagy éppen biológusok kaptak így második szakmát a kezükbe.

Büszkék vagyunk arra, hogy több népszerű sétavezetőnk befektetett és megszerezte az idegenvezetői igazolványt, miután nálunk kezdett dolgozni. Közéjük tartozik Antoni Rita újságíró és nőjogi aktivista vagy Görbe Márk művészettörténész. Maga a Sétaműhely is azzal az igénnyel született meg, hogy egyszerre merítsen a tudományok, a művészet és a turizmus világából.

Az idegenvezetői igazolvány perspektívát, szakmai módszertant és új munkalehetőséget is adott ezeknek a kutatóknak, tanároknak, társadalmi aktivistáknak a kezébe. A város szövetében az egymástól látszólag távol eső tudományágak összefonódnak – az érdekes adatok, a történelmi események, a műtárgyak és a szép épületek más összefüggésbe kerülnek egymással.

A jelentkező idegenvezetők közül igyekszünk olyanokkal dolgozni, akik más szakmákban is kipróbálták magukat, vagy olyan érdeklődésük, hobbijuk van, amivel szélesíteni tudják a Sétaműhely témaválasztékát

Mindennek köszönhetően az elmúlt években a  a mainstream turizmus és a sétaszervezetek világa rengeteget fejlődött, változott, és pozitívan hatott egymásra. A Sétaműhely kiemelt célja, hogy ezeknek a változásoknak aktív részese legyen.

Fotók: Tinn József, Both Balázs

Megosztom másokkal

Ajánljuk figyelmedbe